Lokum

GÜL LOKUM 25TL

GÜL LOKUM 25TL

Bütün lokum çeşitlerimiz mevcuttur.

Türk Lokumu-Tarihi

Osmanlı döneminde saray mutfağının önemli bir parçası olan lokum, yüzlerce yıllık bir tarihe sahiptir. Pers İmparatorluğu’ndaki Sassanids tarafından MÖ 226 ve 652 yılları arasında sıkça tüketilen tatlı ‘abhisa’, mutluluğun kaynağı olarak lanse edilir. Çikolata dan önce mi sonra mı bilmem ama çetin bir yarış var Türk lokumu ve İsviçre çikolatası arasın da.

Türk lokumu başlangıçta rahat ul-hulküm yani boğazı rahatlatırken, ‘rahat lokum‘ olarak adlandırıldı. Ve nihayet modern Türkçe ile ‘lokum’ oldu. Anadolu’da farkındalık 15. yüzyılda başladı. 17. yüzyılda en popüler zamanı geçirdi.18. yüzyılda, gezginler Avrupa’ya Türk lokumu götürüp tanıtınca  “Lokum” ilk defa meşhur oldu. Lokum Avrupa da Turkish delight olarak gayet popüler bir üründür. Osmanlı İmparatorluğunda seri üretim 1777 yılında başladı. İlk olarak bal, meyve şurubu ve un ile karıştırılmasıyla üretildi. Nişasta ve rafine şeker icadıyla günümüzde lezzet değişimleri devam etmiştir.

Lokum nasıl yapılır?

Lokum; sitrik asit, şeker, nişasta, gıda boyası ve aroma ile yapılır. Şeker tamamen suda çözülene kadar kaynatılır. Sitrik asit ve nişastanın ayrı kaplarda çözünmesine izin verilir. Sitrik asit ve nişasta daha sonra şekerli su ile karıştırılır. Bu bir süre kaynatılır. Kaşık karışıma daldırıldığında, yapışkan kıvamda olup olmadığı kontrol edilir. Son olarak, sert bir yüzey üzerinde biçimlendirilir ve paketlenir.

Lokum

Tat, üretim çeşidi ve üretim yerine bağlı olarak pek çok lokum çeşidi var. İşte bazı lokum türleri: kuş lokumu, fındık lokumu, ceviz lokumu, çift kavrulmuş lokum, fıstık lokumu, hindistan cevizli lokum, kremalı lokum, meyveli lokum, limon lokumu, nane lokumu, nar lokumu, fıstık lokumu, narlı ve fıstıklı lokum, marşmelov, gül yapraklı lokum,, çikolatalı lokum.

Lokumun besin değerleri

Besin değerleri kullanılan malzemeye göre değişmekle birlikte, ortalama değerler bulunur.100 gram lokum: 89.28 g karbonhidrat, 0.12 g protein, 0.19 g yağ, 0 g lif, 0 mg kolesterol, 19 mg potasyum, 5 mg kalsiyum, 0.1 mg demir mevcuttur.

Lokumun Faydaları

  • Lokumun onlarca bilinen yararı var. İşte lokumun öne çıkan özellikleri:
  • Bademcik iltihabını azaltmaya yardımcı olur.
  • İçerdiği karbonhidratlı böbrek hastaları için kullanışlıdır.
  • Kaynama ve yaralar için harika bir çözümdür.
  • Lokum nasıl servis edilir?

Türk mutfağında yemek ve tatlıların birden fazla sunumu var. Bu durum lokum da da aynı. Lokumun mendilde servis edilme şekli var; Türk kahvesi ile servis edilir. 

Aşırı zevk zararlı mı?

Lokum’un fazlası da diğer her şey gibi, ihtiyaçtan fazlası, zararlıdır. Lokum, karbonhidrat, nişasta ve şeker içeren sağlıklı ve doğal bir besindir. Aşırı zevk tüketimi, vücudun bu bileşenleri sindirememesi ve bunları karaciğerde yağa dönüştürmemesiyle sonuçlanır. Bu, kilo alımı anlamına gelir. Bu nedenle, çok fazla zevk için tüketilmemelidir.